Sosyal Medya 187 Kez Okundu 0

583 milyon hesap silindi!

Adı skandallar ve saklılık ihlalleri ile anılan Facebook, 2018 yılın ilk çeyreği amacıyla istatistiksel bir rapor yayınladı. Bu rapora göre yılın ilk üç ayında 583 milyon adet düzmece kullanıcı hesabı silindi.

Yayınlanan Toplumsal Standartları Uygulama Raporu‘na göre Facebook‘un başının yılın ilk çeyreğinde düzmece hesaplar ile dertte bulunduğu görülüyor. Şirketin ürün yönetiminden mesul başkan muavini Guy Rosen, 583 milyon düzmece hesabın otomatik olarak silindiğini ifade etti. Toplam 2.2 milyar aktif kullanıcı hesabı tespit edilen sosyal medya devi amacıyla bu düzmece hesap adedi gerektiğince çok görünüyor.

Sahte kullanıcı hesaplarının büyük bir çoğunluğunun açıldığı andan itibaren suni zeka doğrulusunda bir dakika ortamında kapatıldığı söylendi. Günlük ortalamada 6.5 milyon düzmece kullanıcı hesabının açıldığı Facebook’un sistem altyapısı amacıyla bu düzmece hesapların silinmesi gerektiğince ehemmiyet arz ediyor.

Bu düzmece hesaplar, Twitter ve YouTube da dahil olmak üzere başka tanınmış servisler amacıyla de baş belası olmaya devam ediyor. Nisan ayında yayınlanan bir rapora göre, Twitter’da tweetlenmiş linklerin üçte ikisinin botlardan geldiği söylendi. Aynı vakitte geride bıraktığımız yıl Oxford Üniversitesi‘nden oluşturulan bir tetkik da sosyal ağlardaki botların siyasi görüşleri etkilemede mühim bir güç bulunduğunu gösterdi.

Toplumsal Standartları Uygulama Raporu‘nda yer alan yılın ilk üç ayındaki başka ilgi çeken istatistiklere göre; 21 milyonun üstünde çıplaklık ve cinsel içerik, 3.5 milyon adet şiddet temalı içerik ve 2,5 milyon adet nefret söylemi kaldırıldı.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir