İnternet 251 Kez Okundu 0

4G ile 4G LTE’nin Özellikleri

Mobil internet kullanımı artıkça hız ve güvenlik problemleri’de baş gösterdi. 4G ve 4G LTE arasındaki farklar neler? Cihaz alırken hangi teknolojiyi destekleyeni seçmelisiniz?

4G, en basit anlamıyla 4. nesil mobil ağ teknolojisi demek. “G” İngilizce “generation”, yani “nesil” kelimesinin baş harfi. 3G’den çok çok daha hızlı ve güvenilir bir bağlantı sağlamakta. 4G LTE ise 3G’den 10 kat daha hızlı internet sağlamak iddiasında olan bir teknoloji. 4G LTE, “fourt-generation long term evolution” söz öbeğinin baş harflerinden oluşuyor. Türkçesi “dördüncü nesil uzun vadeli evrim” demek.

3G’nin bir versiyon sonrası olan 4G, daha kullanıcılar için daha hızlı internet akışı sunuyor. Bugün akıllı telefonları bu denli yaygın kullanabiliyorsak, 4G teknolojisi sayesindedir.

4G geniş kitleler için kullanıma sunulduğunda, birçok ağ bu teknolojiye sahip değildi. Ancak akıllı telefon firmaları 4G standartlarına uygun telefonlar ürettiler ve 4G çekmeyen mekanlarda kullanıcılar bu hizmetten yararlanamadı. Kısa bir süre sonra herkes yavaş yavaş bu teknolojiye geçti. Artık bir çok yerde 4G var. 3G’ nin nesli tükenmek üzere.

4G LTE

4G LTE, 4G’nin bir türü ve günümüzde en iyi performansı/hızı sağlayan teknoloji. Eğer mobil interneti sıkça kullanıyorsanız LTE, sahip olmanız gereken bir teknoloji. 3G’den 10 kat hızlı olacağı kesin, bu nedenle eğer 3G’den geçecekseniz kesinlikle farkı hissedeceksiniz. Hız sinyal gücünüze ve ağ yüküne bağlıdır. LTE teknolojisi o kadar hızlı ki, geniş bant kablosuz modemlere bağlı olma deneyimine yakındır.

Hangisini Seçmeliyim?

4G LTE uyumlu telefonlar diğerlerinden pahalı olacaktır. Ancak hızlı bir internete ihtiyacınız varsa kesinlikle LTE uyumlu telefonları tercih etmelisiniz. Ayrıca, bu telefonları alırken nerelerden LTE bağlantısı alabileceğinizi servis sağlayıcınızdan öğrenmelisiniz.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir