Evet, neredeyse bir anlam ifade etmekte, hemen hemen  bilim insanlarının rüyası gerçek oluyor. En zorlu insan yapımı malzemelerden biri olan çelikten 10 kat daha dayanıklı ve yoğunluğunun yalnızca% 5’i olan bir malzeme çelikten daha kuvetli.

Bir tür karbon olan Graphene  güçlü olarak kabul edilebilir durumda, ancak her nekadar süper kahraman gibi görünsede öldürücü olabilr. Sadece iki boyutludur. Evet, grafen iki boyutlu bir materyal, temelde sadece bir atom kalınlığında. Bunu bir sonraki eviniz için kullanmayı deneyin. Grafen parçaları sıkıştırılarak 3 boyutlu bir yapıya dönüşebiliyor.

Ancak bu tek başına gerçekten yeterli değildi. Isıtılıp sıkıştırıldığında, grafen doğal olarak, resmi adı bir giroid olan bir delik dolu bir top şeklini aldı. Bu bilim insanlarına, kullanılan malzemenin doğası değil, biçimi olduğu fikrini verdi.

Bu teoriyi test etmek için, 1000 kat büyütülmüş olan bu giroid formları, örneğin kalınlık gibi küçük ayrıntılarda değişik plastik sünger benzeri yapılara 3D yazdırmak için kullandılar. Yeni veri modellerini kullanarak, bu yapıların parçalanmadan önce ne kadar basınç alabileceğini az çok, tam olarak tahmin edebiliyorlardı. İlginç bir şekilde, daha kalın duvarlara sahip olanlar, daha inceltilmiş olanlardan daha önce patlayıcı bir karmaşaya dönüştüler.

Gerçekten de, bir şeyler inşa etmek için kullanılan bu boyutta grafen yapılar görmeden önce muhtemelen bir süre daha olacak, ancak araştırma ekstra güçlü yapılar oluşturmak için yeni bir yol sunuyor. Grafen yerine herhangi bir malzeme kullanılabilir ve aldığı tek ve gözenekli şekilden dolayı hala mukavemetten yararlanacaktır. Ve bu gözenekli form, yapıyı filtreleme sistemleri veya sıvıların işlenmesi gibi diğer kullanımlara kolayca verebilir.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir