Genel 338 Kez Okundu 0

2018 Dünya Kupası’nın Şampiyonu Şimdiden Belli Oldu!

Hatırlayacak olursanız, daha evvelce 2010 Dünya Kupası’nda Kahin Paul adlı bir ahtapot, dünya kupası neticelerini önüne eklenilen ülke bayrakları arasından tercih yaparak neticeleri doğru şekilde bilmişti.

Ardından vazifesini Achilles adlı bir kediye devreden Paul, yaşama gözlerini yumdu. Bu yıl tekrar ön görüleriyle bizleri şaşırtacak diğer bir aktörümüz daha var. Fakat o bir canlı, hayvan ya da bitki değil. Tahmin edebileceğiniz üzere, o San Francisco odaklı bir teknoloji firmasının yazılımı.

Unanimous A.I. adlı yapay zeka, ilk olarak 32 takımlı bir erkekler futbol turnuvasının sonucunu ön görü etmekte kullanıldı. Yapay zeka, bundan evvelce ise bir Super Bowl turnuvasının neticelerini net bir şekilde doğru bilmişti. Şirketin CEO’su ve kurucusu olan Louis Rosenberg, yaptığı bildirimde “Bu ön görüler, insan verilerinin ve suni zeka algoritmasının benzersiz bir kombinasyonunun kullanılmasıyla elde edebilir. Bu verilerin bir araya gelmesi insandan daha akıllı bir düzenin doğuşunu ve makinelerin kendi başlarına yaşayabilmelerini sağlar. Bir takım insanın Unanimous algoritmasını internet üstünden bir araya getirerek sistematik şekilde ve şahsi bilgeliklerin, tecrübelerin, içgüdünün ve sezgilerin harmanlanmış bir bileşimi ile ön görü yürüttüğünü hayal edin” sözleriyle açıkladı.

Geleneksel Unonimous sistemleri, arı sürüsü, balık sürüleri ya da kuş sürüleri gibi tabiatta ki sürülerin ilgi çekici hareketleri üstüne geliştirilmiş bir sistem. Bu tip sürülerin aynı fikirler ile aynı yöne hareket etmelerinin yanı sıra, sürü ortamında değişik şekilde hareket etmek isteyen yapıların da kanaatlerini inceliyor. Unonimous, sürü ile aynı fikirde olmayan birimlerin Dünya Kupası’ndaki her netlik ve ihtimal esaslı neticelerina odaklanmak amacıyla komplike soruları ve prensipleri baz alıyor.

Rosenberg’in diğer açıklamalarına göre suni zeka birtakım konularda bilgilere sahipken, rastgele bir eğitim almadan çok net ve süratli ön görülere varabiliyor. Çünkü insanlarda tespit edilen bilgelik, sezgisel davranış ve anlayışların bir kopyasına sahip olan yazılım, algoritmalar aracılığı ile on binlerce sanal insan üreterek onların bilinçlerinin hangi yönde yoğunluk göstereceğini analiz ediyor. Unanimous A.I. veri modelleri meydana getirmek amacıyla Birleşik Krallık’da Colossous adlı bir spor şirketiyle de ortaklık kurdu. Elde ettiği verilerle aşağı yukarı 30 değişik takımla sporcuların kanaatleri arasında bağ kurarak bunları algoritma üstünde birleştiren program, bu prosedürü bir saatten biraz daha çok sürede yaparak 2018 Dünya Kupası’nda ki her maçı ön görü etti.

Unanimous’un yaptığı ön görüye bakılacak olursa, 2018 Dünya Kupası finalinde Almanya ile Brezilya karşı karşıya istikbal ve kupayı müzesine götüren takım Almanya olacak. Turnuvanın son dörde kalan diğer iki takımı ise İspanya ve Fransa olacak. Bakalım bu ilerlemiş yapay zekâ ne kadar haklı. Bekleyip göreceğiz.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir