Genel 104 Kez Okundu 0

14 yaşındaki genç can verdi

Belçika’nın Valon bölgesindeki Pont-de-Loup kasabasında yaşam sürdüren 14 yaşındaki bir genç, şarja taktığı cep telefonunun küvetteki suyla ilişki etmesi üstüne elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi. Vücudunda elektrik akımından ötürü ağır yanıklar meydana gelen Hugo adlı genç oluşturulan müdahalelere karşın maalesef kurtarılamadı.

Gencin, banyoya girmeye hazırlandığı, evvelce şarjı bitmek üzere olan cep telefonunu küvetin derhal yanısıra tespit edilen prizde şarja taktığı belirtiliyor. Cep telefonunu şarja taktıktan sonra küveti suyla doldurup amacıyla girdiği ve şarjdaki telefonunu eline aldıktan bir vakit sonra da küvette telefon elindeyken uyuyakaldığı söyleniyor. Uyuyakalan gencin elindeki şarja takılı cep telefonunun, gencin elinden kayarak küvetin amacıyla düştüğü ve telefonun şarj kablosunun küvetteki suyla ilişki etmesi neticesinde şanssız gencin elektrik akımına kapıldığı açıklandı. Elektrik çarpması neticesi bedeninde ağır yanıklar meydana gelen genç derhal hastaneye kaldırıldı ancak bütün müdahalelere karşın kurtarılamadı.

Gencin ölüm sebebinin, elektrik çarpması neticesi bedeninde meydana gelen ağır yanıklar bulunduğu belirtildi. Son dönemde benzer ölümlerde artış bulunduğuna ilgi çeken uzmanlar, cep telefonlarının şarja takılı haldeyken suyla ilişki etmesinin çok tehlikeli bulunduğunu vurguluyor. Uzmanlar, cep telefonlarının yanı sıra rastgele bir elektronik cihazın şarja ya da prize takılı haldeyken suyla ilişki etmesinin hafife alınmaması gerektiğini, ölümcül neticeler doğurabileceğini vurguluyor ve bilhassa de gençleri bu hususta daha ilgili olmaları konusu ile ilgili uyarıyor.

Peki cep telefonlarının şarja takılı haldeyken suyla ilişkisi amacıyla bu kadar tehlikeli? Çünkü bilindiği üzere suyun iletkenlik özelliği sahip olunan ve bundan ötürü elektriği iletebiliyor. Elektrik suya yalnızca bir noktada ilişki etse bile suyun bulunduğu bütün bölgeye yayılır. Genellikle yüksek stres ve akım değerlerine  sahip cihazların suyla ilişki etmesi daha büyük tehlike yaratır. Evlerimizdeki prizler 220 V’dur (Türkiye’de) ve prizin direk suyla ilişkisi ya da prize takılı bir cihazın suyla ilişkisi çok tehlikelidir. Suyun iletken özelliğinden ötürü şayet elektrik suya ilişki etmişse ve o sırada o suya ilişki eden bir insan varsa, elektrik akımı o insanın bütün vucüduna yayılır. İnsan bedeninden geride bıraktığımız elektrik akımı, akıma kapılma zamanı ve büyüklüğüne bağlı olarak (akıma kapılma zamanı ve akımın büyüklüğü arttıkça tehlike de artar) insan amacıyla ölümcül olabilir. İnsan bedenindeki elektrik akımı, kalbin durmasına ve bedende yanıklar meydana gelmesine sebep olabilir.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir