Sosyal Medya 50 Kez Okundu 0

10yearschallenge: Sadece bir trend mi yoksa bir tuzak mı?

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta geride bıraktığımız haftadan bu yana sunulan 10 senelik değişim hareketi (10 Year Challenge) münakaşa yarattı.

CBS News’in haberine göre, suni zeka konusuyla ilgilenen uzmanlar, bireylerin sosyal medyada 10 sene öncesi ve ardından fotoğraflarını ilişkilendirilmesi paylaştığı hareketin, “yüz tarife algoritmaları geliştirme hedefi taşıyor olabileceği”ni savundu.

New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesinde görevli Prof. Dr. Amy Webb, hareketin, suni zekanın öğrenmesi amacıyla harika bir fırsat olduğunu, Facebook‘un sistemlerinin, kullanıcıların görüntülerinde ufak değişimleri daha iyi tanıyacak şekilde geliştirilmesine imkân sağladığını kaydetti.

Teknoloji haberleri sitesi Wired’ın yazarlarından Kate O’Neill de hareketin “zararsız bir eğlence olmadığını” öne süren bir yazı kaleme aldı.

O’Neill, 10 sene evveli ve ardındannı yan yana gösteren fotoğrafların, insanların seneler amacıyladeki değişimini yakalamaya çalışan bir teknoloji amacıyla çok kullanımı kolay olduğunu vurguladı.

Tartışma üstüne Facebook da hareketle ilgisi olmadığını belirten bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, “kullanıcıların başlattığı hareketin kendi kendine yasenedığı ve şirketin bundan çıkar sağlamadığı” ifadesi yer aldı.

Facebook’un yanı sıra Instagram ve Twitter’da geride bıraktığımız hafta başlayan harekete milyonlarca kişi, 10 sene evvelce ve sonra çekilmiş fotoğraflarını yan yana paylaşarak katılım gösterdi.

Facebook, kullanıcılarını ve beraber fotoğraf çektirdikleri kişileri tarifek amacıyla senelerdır yüz tarife uygulaması kullanıyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir