Yazılım 157 Kez Okundu 1

Programlama Uzmanları

Dünya genelinde 2 milyona yakın kullanıcısı olan HackerRank programcılık konusunda en iyi 10 ülkeyi açıkladı.

Programlar hayatımızın her alanında yer alıyor mobil, bilgisayar vs tüm cihazlarda mevcut. Hayatımızı kolaylaştıran programlar her alanda bizlere kolaylıklar sağlıyor. Dünyanın bütün programcılarını bir arada toplayan HACKERRANK dünya’nın en iyi ülkelerinin listesini yayınladı.
10. İtalya

Alıştırma sayfasının Veritabanı ve Öğretici testlerinde dünya çapında ikinci gelen İtalya, Apple’ın da dikkatini çekmiş olacak ki 600 programcı için İtalya’da bir okul kuruyor.

9. Çek Cumhuriyeti

Kabuk Komut Dosyalaması alanında birinci olan Çek Cumhuriyeti, Matematik alanında da dünya çapında ikinci sırada.

8. Fransa

C++ testlerini domine eden Fransızlar başarısını tek şeye borçlu, 2014 yılından itibaren ilkokullara seçmeli olarak verilen programlama dersi.

7. Tayvan

Veri Tabanı, Fonksiyonel Programlama, Algoritma ve Veri Yapısı alanlarında başarılı olan Tayvan’da en yaygın programlama dili ise Phyton.

6. Japonya

HackerRank’in Yapay Zeka testlerinde rekorlarl kıran Japonya, bu başarısını gerçek hayatta da kullanıyor. Bu yaz Tokyo Üniversitesi’nde yapay zeka kullanılarak bir hastanın kanseri tanımlanmış ve hayatı kurtarılmıştı.

5. Macaristan

Macaristan Öğretici ve Performans testlerinde dünya şampiyonu gelerek kendine 5. sırayı garantiliyor. Bu başarısının arkasında muhtemelen Avrupa’da programlama derslerini ilk ve orta okullara uygulayan ilk ülkelerden biri olması yatıyor.

4. İsviçre

Toplam 15 testin 9’unda ilk 5’te yer alan İsviçre, dünyadaki en dominant ülkelerden biri olma statüsüne erişiyor. Bunun yanında ilk programlama dillerinden biri olan Pascal’ın doğuş yeri de yine İsviçre.

3. Polonya

Java testlerinde lider olan Polonya, listemizde üçüncü sırayı alıyor. Programlayıcılar arasında en popüler dil olan Java, Polonya’da da okullarda verilen kodlama dersleri sayesinde bu kadar gelişmiş.

2. Rusya

Dünya çapındaki Rus hackerların yaptığı siber saldırılar sonrasında bu başarı kimseyi şaşırtmıyor. Listede ikinci sıraya yerleşen Rusya, aynı zamanda da sayfanın en popüler testi olan Algoritma alanında birinci durumda.

1. Çin

Veri Yapısı, Matematik ve Fonksiyonel Programlama alanlarında başarılı olan Çin, çok küçük bir farkla Rusya’yı geçerek birinci oluyor.

{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

“Programlama Uzmanları” üzerine 1 yorum

  1. Hicabi dedi ki:

    Amerika ile Türkiye’yi bekledim listeyi sırayla okurken gerçekten ülkemiz adına üzücü amerikayı göremedim buda şaşırtıcı bir durum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güvenlik kamera sistemleri